De bestuurders van de organisaties leggen de puzzelstukken om de samenwerking symbolisch te bekrachtigen. (foto: Carla Gorter)
De bestuurders van de organisaties leggen de puzzelstukken om de samenwerking symbolisch te bekrachtigen. (foto: Carla Gorter)

Novare brengt herstel- en revalidatiezorg op unieke manier samen in WZA

Algemeen

ASSEN - Een plek waar ziekenhuis, herstel, revalidatie én thuis intensief met elkaar zijn verbonden en waar vernieuwende zorgconcepten de standaard zijn en thuis revalideren steeds vaker de norm. Dat is Novare. 

Hier werken Icare, Interzorg en het Wilhelmina Ziekenhuis Assen (WZA) sinds oktober onder één dak in een unieke samenwerking aan de herstel- en revalidatiezorg van nu en van de toekomst. Afgelopen maandag was de officiële opening van Novare, dat twee locaties heeft, waarvan één binnen de muren van het WZA. ,,We delen expertise in (ziekenhuis)zorg, herstel en revalidatie en werken met een gezamenlijk zorgpad. Daarmee loopt Novare voorop. Samen ontdekken we hoe patiënten en cliënten zo snel mogelijk kunnen herstellen en revalideren na een geplande opname of na een onverwachte gebeurtenis. Daarbij zetten we in op thuis revalideren als dat kan, met maatwerk en eigen regie, en met digitale zorg als het nodig is. We denken buiten gebaande paden en vaste tijden.’’ 

Zo stromen patiënten 24/7 vanuit de Spoedeisende Hulp door naar de plek die het beste past. Is een opname in het ziekenhuis niet nodig en naar huis niet mogelijk omdat herstelzorg nodig is? Dan is Novare binnen het WZA dichtbij om zo snel mogelijk en kortdurend te herstellen en revalideren. Is er behoefte aan geriatrische en neurologische revalidatie of aan zorg voor cliënten die naast revalidatie bijvoorbeeld te maken hebben met dementie, dan is er Novare aan de Paul Krugerstraat. 

Muren verdwijnen
De wens om de krachten te bundelen in de herstel- en revalidatiezorg leeft al jaren binnen Icare, Interzorg en WZA. Er is sprake van vergrijzing, een stijging van de verwachte zorgvraag en een afname van het aantal zorgprofessionals. ,,We voelen ons verantwoordelijk om de zorg voor de inwoners in de regio toegankelijk en betaalbaar te houden’’, zegt Gerda Hemmink, manager Capaciteit en Keten in het WZA. ,,Dat doen we door binnen Novare de zorg op een vernieuwende manier in te richten. Sneller, soepeler en vooral samen. Dat zorgt voor kwaliteit van zorg, van leven en van werken.’’

Een goed voorbeeld is de zorg voor patiënten die met een plotselinge verergering van astma of COPD op de Spoedeisende Hulp komen, zegt Jurre de Jong, manager Herstelgerichte Zorg bij Novare. ,,Als een patiënt zuurstof krijgt, dan bleef die daarmee in het ziekenhuis tot dat was afgebouwd. Nu gaat de patiënt in principe al binnen een paar dagen naar Novare binnen het WZA. Met zuurstof als dat nodig is. Dat is veilig, want alle benodigde kennis is gedeeld en altijd in de buurt. En het is prettig voor de patiënt. Want sneller beginnen met herstellen en revalideren betekent sneller weer naar het vertrouwde thuis.’’