
Drents Landschap koopt bospercelen bij Gieten aan
AlgemeenGIETEN - Het Drentse Landschap heeft recent enkele bospercelen rondom het dorp Gieten kunnen aankopen. Het Drentse Landschap is enorm blij met deze aankopen. Deze zijn namelijk stuk voor stuk van landschappelijke waarde. Het gaat hier om bestaand bos met een mooie ligging of een lange geschiedenis, waarmee deze percelen elk op hun eigen manier bijdragen aan het karakter van de Hondsrug.
In totaal zijn er vier relatief kleine percelen aangekocht. ,,De percelen zijn stuk voor stuk bijzonder en hebben oude bosbodems. Deze bosbodems stonden vroeger onder invloed van mineraalrijk grondwater dat vanuit de hoger gelegen gronden van de Hondsrug toestroomde. Daardoor ontstonden vochtige en voedselrijke bosbodems. Deze zijn, hoewel de grondwaterinvloed is verminderd, grotendeels intact gebleven. Dit is ook terug te zien aan de bosanemoon en bosgierstgras die hier groeien”, aldus het Drents Landschap.
Vier kleine bossen
Het eerste aangekochte bosperceel, gelegen naast de Noordveensedijk, ligt op de helling van de Hondsrug. ,,Een prachtig plaatje. Uit oude kaarten blijkt dat hier al sinds 1850 bos staat. Voor Drentse begrippen is dit een oude bosbodem.”
Niet ver daarvandaan tussen Bonnen en de Langelandsdijk ligt een ander bosperceel. Dit is een bos met oude eiken die zich ook op een helling van de Hondsrug bevindt. Het bos is moeilijk te bereiken en is omringd door akkers.
Het derde en vierde perceel liggen bij Varik, een gebied met meer oude bosjes en zandwegen. Hier bevindt zich een bewoonde dassenburcht, een duidelijke aanwijzing dat dit een waardevol leefgebied is voor dieren.
Verbinding in natuurbeheer
Het gebied rondom Gieten vormt volgens de organisatie een bijzonder stukje van de Hondsrug. ,,Met de aankoop van de percelen zijn wij in staat om het gebied te versterken. Andere bospercelen van de boswachterij Gieten worden namelijk al enkele jaren beheerd door Staatsbosbeheer. Door de aankoop van deze percelen ontstaat er een sterkere verbinding tussen deze verschillende stukjes natuur wat ervoor zorgt dat dieren en planten gemakkelijker kunnen overleven. Een winst voor de biodiversiteit en voor de kwaliteit van onze leefomgeving.”





