
Impact van aardbeving bij Geelbroek is groot
AlgemeenEKEHAAR – De gemeente Aa en Hunze heeft snel geanticipeerd op de aardbeving met een kracht van 3.0 op de schaal van Richter bij het Eleveld-gasveld. In samenwerking met Dorpsbelangen De Broekstreek werd een bijeenkomst in het dorpshuis van Ekehaar belegd voor de inwoners van de regio.
De zaal was gevuld met ruim vijftig geschrokken en bezorgde inwoners van De Broekstreek. Menigeen was rond 2.14 uur wakker geschrokken. Sommige mensen hadden een knal gehoord, gevolgd door gerommel, waarna zij trillend in bed lagen. De meldkamer kreeg veertig meldingen van een explosie; dat geeft al aan dat het een heftige aardschok was geweest. Erik Bertram was ook wakker geschrokken. „Ik heb geen knal gehoord, maar ik heb de beving wel gevoeld. Mijn vrouw werd ook wakker. We hadden eerst niet in de gaten wat er aan de hand was. Maar toen ging het los in de app en werd het wel duidelijk dat het om een aardbeving ging. Bij mijn dochter, die naast ons woont, stonden de kopjes in de kast te trillen.”
Bertram nam de volgende ochtend de schade op. „Ik heb zeker een nieuwe scheur in de muur. We zijn bezig met het aanleggen van een nieuw rieten dak op onze boerderij. Ik heb dat muurtje gisteren nog schoongemaakt en toen zat die scheur er nog niet in. En de stenen om de hoek zitten volgens mij ook losser dan voorheen. Ik heb er alvast foto’s van gemaakt.”
Uit bed gebeld
Burgemeester Anno Wietze Hiemstra van Aa en Hunze werd die nacht door collega Marco Out uit zijn bed gebeld. De burgemeester van Assen had de beving zelf ook gevoeld en wilde weten hoe zijn collega, die al meer ervaring had met de gevolgen van aardbevingsschade, erin stond. Ook de burgemeester van Midden-Drenthe werd benaderd en de drie gemeenten brachten later gezamenlijk een persbericht uit.
Hiemstra werd die ochtend onder meer gebeld door minister-president Rob Jetten, staatssecretaris Jo-Annes de Bat, de Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) en de Commissie Mijnbouwschade. „Het is weer even wennen, want de problematiek is natuurlijk overgedragen aan de leden van het nieuwe kabinet. Zij moeten zich eerst in de materie verdiepen en we zijn onze oude contacten in Den Haag kwijt.”
Impact is groot
Hiemstra hoopt dat door de kracht van de aardbeving van 3,0 het besef doordringt dat er iets anders moet gebeuren dan tot nu toe het geval was. De zwaarste aardbeving in Groningen, bij Zeerijp, had een kracht van 3,4 en is dus vergelijkbaar met de aardbeving van vannacht bij Geelbroek. „De impact is hier ook groot. De schrik zit erin en er zijn al veel meldingen van schade. De beving is in de wijde omtrek gevoeld. De Commissie Mijnbouwschade zal eerst moeten berekenen hoe groot het beoordelingsgebied wordt.”
Hiemstra was blij met de recente ontwikkelingen, waarbij de erkenning kwam dat de schadeafhandeling die gold voor de Broekstreek niet de juiste was en dat er in Den Haag een motie is aangenomen dat de compensatieregeling met terugwerkende kracht ook geldt voor de inwoners van de Broekstreek. Hiemstra verwacht niet dat er één schaderegeling komt voor het Groninger veld en de kleine gasvelden. „Dat gaat er niet komen en is misschien iets voor de langere termijn. Onze lobby moet nu zijn dat er een specifieke regeling komt voor deze aardbeving, want de inwoners hebben er niets aan als de regeling aangepast gaat worden; dat duurt veel te lang. Wel moeten we zorgen dat er vergelijkbare regelingen komen, zoals die nu gelden in Groningen, bijvoorbeeld de vaste vergoeding van 10.000 euro. Daarmee vang je al een groep af. Maar als de schade door het Instituut Mijnbouwschade Groningen wordt afgehandeld, neemt het Rijk de schadeafhandeling over. Dat gaat hier niet gebeuren.”
Duidelijkheid
Volgens Hiemstra moet binnen enkele dagen duidelijk worden hoe groot het beoordelingsgebied wordt. „Vervolgens zullen we de behoeften van de inwoners gaan peilen. Daarna wordt het afwachten met welke oplossingen het Rijk en de NAM komen, want zij zullen onderling afspraken gaan maken. Hoe lang dit allemaal gaat duren, durf ik niet aan te geven.”
Schade melden
Hiemstra raadt de inwoners in ieder geval aan om schade te melden bij de Commissie Mijnbouwschade. Dat kan via de website www.commissiemijnbouwschade.nl. Inwoners die zich acuut zorgen maken over de veiligheid van de woning kunnen contact opnemen met het IMG: www.schadedoormijnbouw.nl/contact-service/acuut-onveilige-situatie-melden of bellen met 0800 4444 111.








