Marie-Claire Neesen.
Marie-Claire Neesen. (Eigen foto)

Raadsfracties in Aa en Hunze nemen direct na installatie stellingen in

Algemeen

AA EN HUNZE – De stellingen zijn ingenomen. De formatie is nog niet rond maar de toekomstige oppositie heeft zich al laten horen vlak nadat de nieuwe gemeenteraad was geïnstalleerd. 

GroenLinks- PvdA en D66, de partijen die wellicht de oppositie in Aa en Hunze gaan vormen waren de partijen die een kritische noot plaatsen bij de rol van Rabbe Vedder, de lijsttrekker van Gemeentebelangen, speelt in de formatie van een nieuwe coalitie. “We hebben moeite met de driedubbele petten van Rabbe Vedder”, stelde Marie-Claire Neesen van GL-PvdA. “Het valt niet uit te leggen dat hij optreedt als informateur, formateur en kandidaat wethouder kandidaat. Het getuigt niet van zuiverheid en integriteit. We vinden het democratisch niet zo netjes. We hadden gehoopt op een neutrale formateur. Ook hadden we graag een raadakkoord gezien, maar dat is terzijde geschoven en bij de speerpunten zien we weinig groene en sociale aspecten en er wordt geen rekening gehouden met de energiecrisis.”

Marita de Groot van D66 sluit zich bij Neesen aan. “Het proces is duidelijk en gestructureerd, maar het roept ook vragen op. Meerdere rollen maakt het lastig om het proces onafhankelijk te zien. Maar voor ons is transparantie het belangrijkste. Er worden drie mogelijke coalitieopties genoemd, maar het is niet goed zichtbaar hoe deze tegen elkaar zijn afgewogen. Daardoor is deze afweging niet te volgen. We lezen enkel dat de verkiezingsprogramma’s de meeste overeenkomsten vertonen. We hadden graag mee inzicht gehad in de keuzes de gemaakt zijn. Dat is ook de rol die we hebben; inzichtelijk maken voor de inwoners wat we doen en hoe we tot bepaalde keuzes komen.”

Informateur Vedder gaf aan dat in februari is afgesproken dat de grootste partij het initiatief zou nemen. Dat is gebeurd en ik heb verslag uitgebracht en we gaan nu verder met de formatie.”

In het verslag van de informateur is onder meer te lezen dat de volgende combinaties de eerste voorkeur genoten:
• GB met VVD

• GB met VVD en CDA

• GB met VVD en D66

• Raadsakkoord. 

De tweede optie geniet de voorkeur van de informateur. “Vrijwel alle partijen gaven de voorkeur aan een coalitie die kan bogen op een ruime raadsmeerderheid. Dit vanwege de grote opgaven waar we de komende bestuursperiode voor staan, waarbij snelheid en slagkracht zijn geboden”, aldus Vedder. “Een breed coalitieakkoord op hoofdlijnen werd door de meeste partijen onderschreven. Dit biedt de raad de ruimte om ook aanvullende zaken in te brengen. Een ander belangrijke notie was dat er sprake moet zijn van goede onderlinge verhoudingen en vertrouwen in elkaar zodat er een stabiele samenwerking kan ontstaan.”

Op basis van de eerste ronde van informatiegesprekken bleken er volgens Vedder praktisch gezien geen breekpunten aanwezig. “Vrijwel alle partijen zien de noodzaak tot het maken van tempo op het gebied van woningbouw, dorpshuizen/ontmoetingsplekken en behoud/versterking van leefbaarheid. Op onderdelen zijn er verschillen maar dat gaat vooral over de prioritering en hoe sturend de gemeente moet zijn. Alle partijen waren van mening dat eventuele verschillen overbrugbaar zijn.”

De informateur noemt een aantal speerpunten in zijn verslag:

• Woningbouw (starters + senioren + sociale woningen);

• (jeugd)zorg (preventie, jongerenwerkers);

• Cultuurcentrum Gieten;

• MFC Gasselte;

• Omgevingsvisie;

• Landbouw en ondernemers;

• Maatschappelijk vastgoed (beleid);

• Duurzaamheid;

• Minder regels (‘ja mits-nee tenzij’ principe).

Daarnaast gaat de informateur er van uit dat het college van burgemeester en wethouders weer uit drie wethouders zal bestaan. 

Na de Pasen gaat hij beginnen met de formatie.