
Drenten vinden hun buurt gezelliger dan de rest van Nederland
AlgemeenDRENTHE - Nederlanders zijn over het algemeen tevreden over hun buurt, maar hebben behoefte aan meer sociale interactie. De meerderheid vindt bovendien dat corona de omgeving niet gezelliger heeft gemaakt. Voor inwoners van de provincie Drenthe valt dat niet te zeggen: zij vinden dit gebrek wel meevallen.
Dat is de uitkomst van een landelijk buurtonderzoek van RegioBank. Nederlanders zijn vooral te spreken over de voorzieningen, veiligheid en het groen in de buurt, al zijn er regionale verschillen. Uit het onderzoek komt verder naar voren dat mensen tijdens de feestdagen massaal thuis of in de buurt blijven.
Niet leuker geworden
Corona heeft het buurtleven niet fijner gemaakt. En dat terwijl mensen baat hebben bij een prettige buurt. Bijna 60% van de Nederlanders vindt hun buurt niet leuker dan voor de pandemie, en een net zo grote groep vindt het er niet gezelliger op geworden. En dat terwijl er wel degelijk ideeën zijn om de buurt gezelliger te maken. Zo kwamen de in het onderzoek ondervraagde personen zelf met ideeën om de sociale cohesie in hun buurt te versterken, bijvoorbeeld een Whatsapp-groep voor de buurt, een buurtregisseur en zelfs een jeu-des-boulesbaan.
Noord-Nederland meest tevreden
Opvallend aan het onderzoek is dat de bewoners van de drie noordelijke provincies (Groningen, Friesland, Drenthe) het meest tevreden zijn over de buurt waarin zij leven, vergeleken met de rest van Nederland. Zij geven hun buurt gemiddeld een 7,6. De Noorderlingen zijn daarbij het meest tevreden over de gezelligheid in de buurt (7,0). Daarentegen zijn ze het minst tevreden over de voorzieningen.
Prof. dr. Jochem Tolsma, bijzonder hoogleraar aan de Rijksuniversiteit Groningen, onderstreept het belang van de buurt: ,,Sociologen doen al lang onderzoek naar hoe buurtkenmerken samenhangen met bijvoorbeeld sociaal vertrouwen, gezondheid, onderwijs- en arbeidsmarktkansen. Hoewel kenmerken van bewoners, zoals opleiding en inkomen, belangrijker zijn dan buurtkenmerken, doen buurten er wel degelijk toe. Als je in een goede buurt woont, heb je betere kansen in het leven. Daarnaast: om sociale scheidslijnen te overbruggen is het belangrijk om in contact te komen met elkaar. Contact met buurtbewoners kan daar zeker aan bijdragen.’’
Buurt fijner maken
Hoewel er dus zeker verbeteringen mogelijk zijn, geven Nederlanders hun buurt over het algemeen een voldoende: een 7,4. Met een score van 6,5 blijft er echter werk aan de winkel voor de gezelligheid. Het is dan ook niet verwonderlijk dat Nederlanders hun buurt voor het nieuwe jaar meer feestelijke activiteiten toewensen (21%), al zijn betere voorzieningen voor ouderen (22%) en meer groen (24%) ook populair.



