
College wil afvalcontainers gaan chippen
AlgemeenAA EN HUNZE – Het college van de gemeente Aa en Hunze wil de groene, grijze en oranje container gaan voorzien van een chip. Hiervoor zal een containermanagementsysteem worden aangeschaft. Dit wordt gedaan om grip te krijgen op het containerpark en ervoor te zorgen dat de gemeente geen afval uit containers inzamelt waar niet voor wordt betaald.
Het is een van de maatregelen die is opgenomen in het Afvalstoffenbeleidsplan 2023-2027 met als titel van Afval naar grondstof. Het vorige afvalstoffenbeleid van Aa en Hunze stamt uit 2010 en is toe aan actualisering, omdat er op het gebied van afval veel is veranderd.
Het chippen komt voort uit het feit dat er 1300 illegale containers in omloop zijn. Daardoor wordt er door de gemeente 450 ton afval per jaar extra ‘ten onrechte’ opgehaald. Wat neerkomt op een kostenpost van 62.000 euro. Er wordt volgens het college géén diftar ingevoerd met deze maatregel, omdat diftar op restafval juist zorgt voor vervuiling van andere afvalstromen en dit haaks staat op de visie ‘maximaal hergebruik’. Er kwamen vragen van D66 met betrekking tot de privacy. Volgens wethouder Luinge worden in de chip, postcode, huisnummer, de groene, oranje en grijze containers opgenomen. En of de container geleegd mag worden. ,,Er kunnen geen persoonlijke gegevens en het aantal kilo’s worden opgenomen. Het is bedoeld om te kijken of er voor de bewuste container betaald wordt.”
Naast het chippen zal ook meer worden ingezet op monitoring/steekproeven van bijvoorbeeld de inhoud van de oranje container. En de gemeente zal meer aandacht besteden aan actieve en positieve communicatie om de inwoners te helpen met de juiste afvalscheiding, met waar mogelijk meer ruimte voor beloning van goed gedrag. Groenafval storten op het afvalbrengstation zal het gehele jaar gratis worden. Zo wordt er tegemoet gekomen aan inwoners die het groenafval niet in de groencontainer kwijt kunnen met name in het snoeiseizoen. Luiers en incontinentiemateriaal zullen gescheiden ingezameld gaan worden, zodra er een verwerkingsmogelijkheid is in de regio (recycling) komt.
Volgens de raadsfracties is preventie een belangrijk aspect. Hiervoor is een goed communicatieplan nodig. Het moet uiteindelijk leiden tot de doelstelling om te komen tot 100 kilogram restafval per inwoner per jaar in 2027. Dat is momenteel 160 kilogram. En 80 procent afvalscheiding in 2027 momenteel is dat 76 procent. ,,Maximaal hergebruik van grondstoffenstromen, kwaliteit voor kwantiteit door het afval goed te scheiden. We gaan inwoners betrekken bij preventie, inzameling en verwerking van afval”, aldus Luinge. ,,Samen een stap verder voor een circulair Aa en Hunze.”



