Inwoners van Annerveenschekanaal praten nog even na over de informatiebijeenkomst die niet veel opleverde.
Inwoners van Annerveenschekanaal praten nog even na over de informatiebijeenkomst die niet veel opleverde. (Foto: Henry Koops)

IMG krijgt boodschap mee voor Vijlbrief over ‘enclave’ Annerveenschekanaal

Algemeen

ANNERVEENSCHEKANAAL – De aanwezigen zijn vorige week dinsdag niet veel wijzer geworden van de informatiebijeenkomst van het Instituut Mijnbouwschade Groningen in dorpshuis De Badde in Annerveenschekanaal. Wel werd duidelijk dat er nog veel ongenoegen onder de inwoners is dat de enclave Annerveenschekanaal, zoals een aanwezige het beschreef, nog steeds niet onder de waardedalingsregeling valt.

De actiegroep Gaston, wanneer kom je bij ons? had de IMG uitgenodigd om de inwoners van Annerveenschekanaal te informeren over de laatste ontwikkelingen. Bestuursvoorzitter Henk Korvinus legde uit dat IMG wacht op nieuwe instructies van de Rijksoverheid en dat hij deze in de loop van oktober verwacht. Hij gaf aan dat de schaderegeling herzien wordt en dat inwoners die al een schadevergoeding hebben gekregen en herziening van de schade kunnen verwachten. De nieuwe schaderegeling gaat op 1 januari 2024 in. 

Burgemeester Anno Wietze Hiemstra maakt nog eens duidelijk dat Annerveenschekanaal valt onder de invloedsfeer van het Groninger gasveld en dat daardoor de omgekeerde bewijslast van toepassing is. De omgekeerde bewijslast (ook wel het wettelijk bewijsvermoeden) houdt in het geval van de gaswinning in dat gedupeerden niet zelf hoeven te bewijzen dat de schades door de gaswinning/gasopslag veroorzaakt zijn. Aangeraden wordt om schade altijd te melden bij de IMG (bij voorkeur na 1 januari) en niet bij de Commissie Mijnbouwschade, omdat de inwoners daar zelf de oorzaak moeten aantonen en de kans op een schadevergoeding gering is. 

De wrevel bij de inwoners van Annerveenschekanaal zit nog hoog, omdat ze nog steeds uitgesloten zijn van de waardedalingsregeling. Het valt ook niet uit te leggen dat alle omringende dorpen wel onder de compensatieregeling voor in waarde gedaalde woningen vallen, maar dat Annerveenschekanaal een witte vlek op de kaart blijft. Onderzoeksbureau Atlas Research berekende in 2019 op welke plekken woningen in waarde zijn gedaald door aardbevingen uit het Groningen-gasveld. Om voor de regeling in aanmerking te komen, moet veertig procent van de woningen in een gebied in waarde zijn gedaald. De gebieden zijn ingedeeld op basis van postcode. Postcode 9654 doet hierin niet mee. De inwoners vinden dat het rapport moet worden herzien, want zij geven aan dat er boven en onder het maaiveld meer dan 40 procent schade is in dit postcodegebied. Medewerkers van IMG probeerden nog uit te leggen dat het rapport twee jaar geleden was herzien met een technische toevoeging over bodemtrilling, maar dat ging er bij de aanwezigen niet in. ,,We vallen onder de invloed van de aardgaswinning, punt”, liet een aanwezige weten. 

De boodschap van de aanwezigen was duidelijk en werd ook gevoeld door bestuursvoorzitter Korvinus. Hij voelde de pijn bij de aanwezigen en gaf aan dat ook de IMG streeft naar een gelijkwaardige behandelingen van de slachtoffers, maar dat hij geen toezeggingen kon doen. ,,De boodschap is duidelijk ik zal dit meenemen naar mijn gesprekken met staatssecretaris Hans Vijlbrief.”

De staatsecretaris zal niet verrast worden door de boodschap van de inwoners. Hij werd er al op gewezen tijdens zijn bezoek aan het dorp. Ook CDA-Kamerlid Eline Vedder stelde de uitkomst van de bijeenkomst van vorige week dinsdag donderdag nog aan de orde tijdens het vragenuurtje aan de staatssecretaris. Ook zij vindt dat het niet uit te leggen is dat Annerveenschekanaal een rood eilandje is in verder groen gebied. Het is nu aan staatssecretaris Hans Vijlbrief. Zodra er meer duidlelijk is zal de IMG dit delen met de inwoners. 

Aan de waardedalingsregeling zit ook een subsidielregeling gekoppeld. Hiervoor komen de inwoners van Annerveenschekanaal wel in aanmerking. De subsidie wordt verstrekt door Samenwerkingsverband Noord-Nederland (SNN). De actiegroep zal SNN binnenkort ook uitnodigen voor een nadere toelichting. Meer informatie over de subsidieregeling is te vinden op de website van SNN. Informatie over de schade- en de waardedalingsregeling is te vinden op de website van de IMG.