
Vapen steeds populairder onder Drentse scholieren
AlgemeenDRENTHE - Elektrische sigaretten zijn razend populair onder Drentse tieners. Bij bijna 1 op de 10 leerlingen in de tweede en vierde klas van het voortgezet onderwijs ligt zelfs verslaving op de loer: zij vapen minstens één keer per week.
Het aandeel Drentse jongeren dat regelmatig vapet ligt hiermee ruim zes keer hoger dan vier jaar eerder, blijkt uit onderzoek van Independer op basis van data van het RIVM en de GGD’s. ,,Vapen klinkt misschien hip en redelijk onschadelijk, maar vergis je niet. Het is namelijk niet zo onschuldig’’, zegt Independer-zorgexpert Mirjam Prins. Ze vult aan: ,,De damp van een e-sigaret bevat namelijk verslavende en schadelijke stoffen zoals nicotine, propyleenglycol, glycerol en aldehyden. Dit kan irritatie aan de keel en longen veroorzaken en mogelijk het hart- en vaatstelsel schaden. Ondanks de gezondheidsrisico’s heeft in Drenthe 31,2% van de tweede- en vierdeklassers in het voortgezet onderwijs weleens een elektronische sigaret gebruikt.’’
Wekelijks vapen
Het aandeel jongeren dat minstens één keer per week vapet is in vier jaar tijd flink toegenomen. In Drenthe gaat het om een stijging van 520%, een ruime verzesvoudiging dus. Deze stijging ligt een stuk hoger dan het landelijk gemiddelde (+405,6%). GGD-regio Gooi en Vechtstreek is op landelijk niveau koploper. Het aandeel wekelijks vapende tweede- en vierdeklassers is hier zelfs toegenomen met 671,4%. In de regio Amsterdam was de minst sterke toename, al is hier nog steeds sprake van een ruime verdubbeling (+165,4%).
Het aandeel regelmatig vapende jongeren verschilt flink per gemeente. Van alle Drentse gemeenten vapet in Midden-Drenthe de grootste groep tweede- en vierdeklassers. Hier gebruikt maar liefst 1 op de 8 wekelijks een e-sigaret, maar ook in Assen grijpen opvallend veel tieners naar de vape. De gemeente Tynaarlo is goed voor de derde plek, waar 10,9% van de jongeren wekelijks vapet. De gemeente Meppel (10,7%) en Coevorden (10,5%) completeren de top 5. In Hoogeveen (6,6%) ligt het percentage wekelijks vapende jongeren juist het laagst, gevolgd door Westerveld (7,7%).
Stoppen met vapen?
,,Onderzoek laat zien dat elektrische sigaretten verslavender kunnen zijn dan ‘normale’ tabaksproducten. Dit maakt stoppen extra lastig. Veel jongeren weten niet dat zij gratis professionele hulp kunnen krijgen bij het stoppen. Dit wordt volledig vergoed vanuit de basisverzekering en kost geen eigen risico’’, aldus Prins. ,,Jongeren zijn tot hun 18e meeverzekerd bij hun ouders. Hulp bij stoppen met vapen is voor tieners dus helemaal gratis. De basisverzekering vergoedt elk jaar één poging om te stoppen. Lukt het niet in één keer of is een andere behandeling nodig? Dan kan een aanvullende verzekering extra dekking bieden.’’
Benieuwd hoe het zit in jouw gemeente of in de rest van het land? De resultaten van het hele onderzoek zijn te vinden op https://www.independer.nl/zorgverzekering/info/onderzoek/vapende-jongeren.



