Afbeelding
(Foto: Henry Koops)

Paardenmarkt op zondag lijkt aan te slaan; meer dieren en publiek

Algemeen
'Het is juist de bedoeling de traditie in ere te houden'

ROLDE – Het was een gok, maar een gok die uiteindelijk goed lijkt uit te pakken. De traditionele Rolder paardenmarkt na bijna 241 jaar verplaatsen van de tweede dinsdag van september naar de zondag. Er kwamen tijdens deze editie meer dieren naar de markt en er was ook weer meer reuring op de paardenmarkt. “Dat is waar we het allemaal voor doen”, zegt Margé Emmens, voorzitter van de OVVR

De OVVR en de Boermarke Rolde, Nijlande en Eldersloo namen een paar maanden geleden de moeilijke beslissing om de paardenmarkt van de dinsdag naar de zondag te verplaatsen. De aanvoer van dieren liep al jaren terug. ‘’Vooral voor de Boermarke was het een lastige beslissing”, zegt marktmeester Arwolt Emmens, namens de Boermarke. “De paardenmarkt was bijna altijd op de tweede dinsdag van september georganiseerd. Als zo’n voorstel wordt geopperd zit het hart wel even in de keel. Maar het kon zo ook niet verder. De inwoners namen ook niet meer de hele dag vrij voor de Roldermarkt. Soms zijn veranderingen goed. En het blijkt goed uit te pakken. Vorig jaar waren er nog geen 100 dieren, en nu zitten we bijna tegen de 200 aan. Het waren er 189. Er is zijn ook redelijk wat paarden verhandeld.”

Johan van Barneveld uit Jubbega had daar eerst nog zijn twijfels in. Met zijn wandelstok leek hij op een traditionele handelaar, maar schijnt bedriegt. “Ik ben al een paar jaar niet op de Roldermarkt geweest. Het maakt mij niet uit op welke dag het is. Het aanvangstijdstip is wel lekker relaxed. Ik heb het voeren en het melken nu allemaal al klaar op het moment dat ik naar de Roldermarkt ga. Ik zie nog niet zoveel handel, maar misschien als er een paar biertjes inzitten, komt het wel opgang. Ik heb geen paarden bij me. Als ik een paard zie die me aanspreekt dan koop ik die, maar de prijzen zijn nu nog te hoog.”

Een eindje verderop staat Mike Liefers uit het Gelderse Vaassen met de publiekstrekker van de markt; een veulentje van een week oud. “Moeder en veulen zijn beide te koop. Dat moet ook wel, want het veulen moet vijf maanden bij haar moeder blijven’, legt hij uit. Esmeralda Keek uit Purmerend mengt zich in het gesprek. Ze heeft 800 euro over voor moeder en dochter. De handelaar vraagt 1300 euro. Na enig handelen komen ze uit op 1050 euro. Het enige waardoor de koop nog over kan gaan is de contante betaling, want een dergelijk bedrag heeft de Noord-Hollandse niet op zak. Terwijl Liefers de papieren er bij zoekt, zegt ze dat ze op zoek is naar een paardje voor haar vierspan. “Ik heb er al drie. En deze past daar mooi bij. En het veulentje is extra.” Als de chip en de papieren zijn gecontroleerd en er een oplossing komt voor de betaling kunnen de paardjes mee naar Noord-Holland.

De dierenarts is ook tevreden. “We hebben één oud dier aangetroffen, die ik liever niet op een markt zou zien, maar dat is iets persoonlijks en heeft niets met de gezondheid van de dieren te maken. De rest is gezond.

Er was angst dat de paardenmarkt zou botsen met het concours hippique, maar daar is geen sprake van volgens Monique den Otter van de Knollegruun Ruiters uit Schoonloo, de paarden- en ponysportvereniging organiseert het concours hippique. “De aan – en afvoer wordt strikt gescheiden gehouden. In het begin werden er nog wat wagens dichtbij de brink afgeladen. Dat is aangekaart en direct opgelost. Als gaat in goed overleg. Mijn complimenten voor de organisatie dat ze dit zo goed hebben geregeld. De paarden worden niet afgeleid en ik heb van de ruiters en de amazones niets gehoord over de paardenmarkt. Ze hebben alleen maar vragen over het concours. We hebben dit jaar 110 deelnemers in diverse categorieën. En door de paardenmarkt hebben we ook extra publiek.”

Haar verhaal wordt bevestigd door ruiter Job Oldenziel uit Gieten. “Het vult elkaar mooi aan. De combinatie is alleen maar goed voor de sport. We krijgen hierdoor meer aandacht. Hoe meer zielen hoe meer vreugd. We zijn dat niet gewend om voor zoveel publiek te rijden. Het is voor de paarden even wennen, maar ze hebben er geen last van. En als paardenliefhebber, maak je ook even een rondje over de paardenmarkt. Nee, voor een springpaard moet je daar niet zijn, maar het is leuk om sfeer te proeven.”

Wie alles weten van de sfeer op een paardenmarkt zijn Jan Hatzmann en Albert Ebbinge, de naamgever van de Ebbingetent, waar ze ook aan een drankje zitten. “Ik kom al 65 jaar op de Roldermarkt”, zegt Hatzmann. De voormalig uitbater van de Ponybar in Gieten en paardenhandelaar deed zijn mooiste verkoop op de Roldermarkt toen hij 18 jaar was. “Ik had 22 paarden aan de lijn staan en die heb ik toen in één keer verkocht.” De Gietenaar had niets voorgesteld van de verplaatsing naar de zondag. “Maar het is meer dan ik verwacht had. Het wordt natuurlijk nooit meer zoals vroeger, maar mijn complimenten aan de organisatie dat ze de stap hebben durven nemen. Er is meer reuring in het dorp.” Ebbinge sluit zich daar bij aan. “Het is natuurlijk hartstikke mooi weer, dat scheelt en dat brengt ook veel volk op de been. Maar het is altijd een risico. Als het niet goed uitpakt, kun je niet meer terug naar dinsdag.” De liefhebbers van paardenmarkten hebben vandaag hun langste tijd op de markt gehad. We gaan morgen naar Elst en die begint in de vroege uurtjes. Normaal is die markt voor de Roldermarkt aan nu is die markt er de dag erna.” Hatzmann pakt ook de fiets naar Gieten. ‘Ik ben geloof ik nog nooit zo vroeg van de Roldermarkt naar huis gegaan.” Beide mannen vinden wel dat volgend jaar de Ebbingetent groter moet, want die zit nu wel erg vol.

Margé Emmens kan alleen maar tevreden zijn en dat over de hele feestweek. “Het weer zat mee. We hebben tot nu alleen maar geslaagde evenementen gehad, zonder incidenten. En zoals gezegd daar doen we het voor. De toekomst moet uitwijzen of de aanpassing zijn vruchten af gaat werpen. Het is ons juist te doen om een traditie in ere te houden.”

Afbeelding
Afbeelding
Afbeelding
Afbeelding
Afbeelding
Afbeelding
Afbeelding
Afbeelding
Afbeelding
Afbeelding
Afbeelding
Afbeelding
Afbeelding