In het voorjaar en de zomer zijn er tijdelijk meer kansen op werk in de landbouw, bouw en horeca.
In het voorjaar en de zomer zijn er tijdelijk meer kansen op werk in de landbouw, bouw en horeca.

Arbeidsmarkt Drenthe krapper door seizoenseffect

Algemeen

DRENTHE - Het aantal WW-uitkeringen in de provincie Drenthe nam in augustus toe. Sinds het hoogtepunt van de krapte in 2022 koelt de arbeidsmarkt langzaam af. Ook in het de laatste twee kwartalen van 2025 daalde de spanning. Werkgevers hadden iets minder moeite om personeel te vinden. In het eerste halfjaar van 2026 nam de spanning echter weer toe. Vooral door seizoeneffecten: in het voorjaar en de zomer zijn er tijdelijk meer kansen op werk in de landbouw, bouw en horeca. Met de opgelopen spanning van het afgelopen halfjaar komt de Drentse krapte dichter in de buurt van de landelijke krapte.

Eind augustus ontvingen 4.758 inwoners van de provincie Drenthe een WW-uitkering. Dat is 1,8 procent van de Drentse beroepsbevolking. In augustus nam het aantal WW-uitkeringen in Drenthe toe met 41 (+0,9 procent). Vooral vanuit het onderwijs nam het aantal WW-uitkeringen toe. In het onderwijs eindigen in zomervakantie veel tijdelijke contracten. Hierdoor neemt de WW-instroom vanuit het onderwijs tijdelijk toe. Ook in sectoren als de voedings- en genotsmiddelenindustrie en de overige industrie was sprake van een toename van de WW. Vanuit sectoren als bouw, schoonmaak en cultuur nam het aantal WW-uitkeringen af.

Vaak toenemende krapte in tweede kwartaal
In het tweede kwartaal van 2022 bereikte de spanning op de arbeidsmarkt een historisch hoogtepunt. Sindsdien koelt de arbeidsmarkt langzaam af. De krapte wordt ieder jaar iets minder. Wel is er elk jaar sprake van een duidelijk seizoenseffect: ieder tweede kwartaal neemt de spanning tijdelijk toe, doordat er in de lente meer vraag is naar seizoenswerkers. In de volgende kwartalen koelt de arbeidsmarkt vervolgens weer af. Ook dit jaar houdt dat patroon aan. De arbeidsmarkt blijft daarmee krap.

Krappe arbeidsmarkt biedt kansen voor werkzoekenden
Voor werkgevers zorgen de krappe arbeidsmarkt en personeelstekorten voor flinke uitdagingen. Maar voor werkzoekenden biedt de krappe arbeidsmarkt kansen. Dat wil echter niet zeggen dat voor alle beroepen vacatures moeilijk te vervullen zijn en werkzoekenden makkelijk aan een baan komen. Er is vooral veel vraag naar gekwalificeerd personeel in de techniek en zorg. Seizoenswerk in de landbouw, bouw en horeca stelt meestal minder eisen aan diploma’s maar wél meer eisen aan beschikbaarheid, mobiliteit en lichamelijke gezondheid.

Erik Oosterveld, arbeidsmarktadviseur UWV: “Veel werkgevers hebben nog steeds last van personeelstekorten, terwijl er tegelijk werkzoekenden zijn die een baan zoeken. De regionale Werkcentra ondersteunen zowel werkgevers als werkzoekenden in hun zoektocht. In het Werkcentrum Drenthe werken gemeenten, UWV, onderwijs en sociale partners via één centraal punt samen voor iedereen met vragen over werk, scholing, loopbaan en medewerkers.”