
12 apostelenboom op begraafplaats Grolloo door storm Pia verwoest
AlgemeenGROLLOO – De 12 apostelenboom op de begraafplaats in Grolloo is door storm Pia verwoest. Bezoekers aan het kerkhof zagen dat een groot deel van de oude beuk was afgeknapt.
De beuk stond symbool voor de twaalf apostelen, de verdwenen beuk symboliseerde waarschijnlijk Christus, een Christusboom dus. Een symboliek die op diverse begraafplaatsen, aangelegd rond 1850, is toegepast.
De Apostelenboom heeft zijn vorm gekregen door twaalf jonge beukjes dicht op elkaar in een plantgat te plaatsen en deze bij elkaar te knopen. Die twaalf boompjes vergroeien dan tot een boom, waarin de twaalf stammen herkenbaar blijven. Op de begraafplaats van Grolloo leverde de boom, bijna 170 jaar later, een belangrijke, zo niet de belangrijkste, bijdrage aan de gewijde sfeer van de begraafplaats.
Een apostelboom wordt niet altijd met beuken gevormd, maar kan feitelijk met elk type boom. Ook wilgen, linden en dergelijke werden wel gebruikt om een apostelboom te vormen. Niet alleen in Grolloo is zo’n apostelboom te vinden, ook elders werden dergelijke bomen aangeplant.
De boom in Grolloo werd aangetast door een grote zwammen. Bertus Reinders van Ol Grol deed daar in oktober nog melding van bij de gemeente. Een geruststellend bericht van de gemeente Aa en Hunze in november gaf aan dat het om een vuurzwam ging en dat deze paddenstoel niet schadelijk was voor de boom. De bomenwacht zou komend jaar de gesteldheid van de hele boom opnieuw gaan beoordelen.
Er was geen rekening gehouden met storm Pia. De harde wind werd de 12 apostelenboom fataal. De boom is gehalveerd en de een deel van de stam lag in stukken over de graven verspreid. Dit tot ontzetting van veel inwoners van Grolloo.








