
Afvoer overtollig water is momenteel lastig
AlgemeenAA EN HUNZE - De grote hoeveelheid regen veroorzaakt veel wateroverlast in het gebied van Waterschap Hunze en Aa’s. Omdat de grond verzadigd is, stroomt het water direct af naar de sloten en kanalen. Dit overtollige water voert het waterschap af via spuisluizen en zeegemalen af naar zee. Met het draaien en aantrekken van de wind naar het noordwesten wordt water op de Eems Dollard omhoog geblazen. Hierdoor ontstonden vanaf donderdagnacht hoge waterstanden op zee. Dit betekent ook dat er veel minder water afgevoerd kon worden. Beken treden hierdoor buiten hun oevers, tuinen en weilanden staan onder water.
Het blijft nat in het achterland van het Waterschap Hunze en Aa’s en her en der lopen de waterstanden zelfs nog iets op. Daarom zijn gisteren zes klepstuwen opgezet, bij het Zuidlaardermeer en het Winschoterdiep, om de achterliggende gebieden te beschermen. Daarnaast zijn er langs het Tripscompagniesterdiep zandzakken gelegd in een laagte in de kade.
,,We krijgen verschillende meldingen van water in de kelder, in tuinhuisjes en schuren. Dit is voor deze mensen ontzettend vervelend. De bodem is verzadigd en het regenwater dat daarop valt, stroomt naar het laagste punt. Hier kunnen wij nu echter weinig aan doen. Is er een sloot in de buurt die overstroomt, dan is er mogelijk een duiker verstopt. In dat geval kunt u ons storingsnummer bellen”, zegt woordvoerder Cora Kuiper.
,,Onze gemalen draaien volop. De oude dieselpompen bij gemaal Woudbloem en gemaal Duurswold ondersteunen daarbij. Onze collega’s zijn hier – in ploegen – continu aanwezig.”
De beverinspecties van het waterschap langs het Drents Diep en de Hunze gaan deze dagen nog gewoon door. ,,In meerdere teams kijken ze naar beverholen. De bevers zwemmen rond, op zoek naar een droge plek. We blijven daarom alert op holen en gaan te voet langs de waterkant.”
De spuibeurt in de kerstnacht was zeer kort. ,,De hoeveelheid water die we kwijt konden viel hierdoor tegen. Zoals het nu lijkt kunnen we de komende spuibeurten wel optimaal water spuien, waardoor de druk in het gebied iets af zal nemen. De waterstanden in de boezemkanalen zullen dan iets zakken, maar in het achterland zal dat wisselend zijn, omdat het water zich verplaatst.”




