
Nieuwe truck en koelaanhanger voor Voedselbank Hart van Drenthe
AlgemeenGIETEN - De Voedselbank Hart van Drenthe heeft een nieuwe truck met koelaanhanger aangeschaft om koelverse producten te vervoeren. De truck werd vrijdag officieel in gebruik genomen. De koelaanhanger is nog in bestelling en zal later geleverd worden.
De nieuwe truck en de koelaanhanger zijn zeer welkom. De vrijwilligers van de Voedselbank reden op verouderde bussen. ,,Dat was soms niet verantwoord en door strengere regelgeving, moesten ze ook uitkijken dat ze geen boetes kregen”, zegt bestuurslid Ed van Duinkerken. ,,Een ander argument voor een goede koelaanhager is dat het aanbod van de supermarkten minder wordt. Dit komt mede doordat er ingezet wordt op het terugbrengen van voedselverspilling. Een goede zaak natuurlijk, maar niet voor ons. De supermarkten doen hun producten die de houdbaarheidsdatum naderen in de aanbieding, waardoor er minder houdbare producten overblijven voor ons. De producten die overblijven zijn al bijna over de houdbaarheidsdatum heen en als we dan een belletje van een supermarkt krijgen moeten we direct reageren. Gelukkig zijn onze vrijwilligers direct beschikbaar om in actie te komen om de producten op te halen.”
Voedselbank Hart van Drenthe kende een moeilijke periode, maar doordat de gemeenten de huur van de accommodatie en de energierekeningen voor hun rekening nemen hoeft de stichting zich alleen maar druk te maken over de aanschaf van voedselpakketten. ,,We staan er momenteel financieel goed voor”, zegt voorzitter Wim Oosting. ,,Dit komt mede doordat veel mensen hun energietoelage aan ons geschonken hebben. We willen wel een stabiele organisatie zijn en kijken dan ook enkele jaren vooruit. Doordat we de producten voor onze pakketten in moeten kopen, zullen we ook fondsen aan moeten gaan boren. Het grootste probleem is de houdbare producten, zoals groente, fruit, zuivel en vlees. Daarom is deze koelwagen ook van groot belang. Chips is geen probleem, maar we willen de mensen die gebruik maken van de Voedselbank ook een paar keer per week een gezonde maaltijd voorzetten.”
Het kan volgens Oosting iedereen overkomen. ,,Het zijn doodnormale mensen die door onvoorziene omstandigheden in de problemen zijn gekomen. De bijstand draagt niet aan alle omstandigheden mee, waardoor het fijn is dat ze een beroep op ons kunnen doen. Er is veel verborgen armoede in Nederland. Er is veel schaamte om te erkennen dat men naar de Voedselbank gaat. Ik denk dat we een derde kennen en de andere tweederde die onder de armoedegrens leven kennen we niet. Ik was laatst op een school en vroeg aan de leerlingen wie de Voedselbank kende. Twee vingers van leerlingen die zelf met de Voedselbank te maken hebben gehad. Maar je vraagt je dan af hoeveel kinderen dit ook meemaken, maar hun vinger niet durven op te steken. Sommige zeggen het is maar goed dat je het niet weet, want dan moet je nog meer voedselpakketten leveren. Maar dat zien we dan wel weer. Het is belangrijker om de mensen die in de problemen zitten te helpen. Wekelijks stelt de Voedselbank kosteloos voedselpakketten beschikbaar aan klanten die voor korte of langere tijd financieel niet rond kunnen komen. Men komt in aanmerking voor een voedselpakket als het inkomen dat men overhoudt na aftrek van vaste lasten onder het ‘normbedrag’ komt. Dit is makkelijk na te zien op www.voedelbankhvd.nl.”
Oosting is blij met de 160 vrijwilligers van de stichting die zich geheel belangeloos inzetten om de voedselpakketten samen te stellen en uit te delen. ,,Het is best lastig om een gevarieerd en volwaardig pakket samen te stellen. Momenteel zijn er veel spruitjes beschikbaar, maar na drie weken spruitjes eten wil men ook weleens wat anders.”
Volgens Oosting kunnen er nog wel wat zaken verbeterd worden. ,,Voormalig minister Henk Stagouder is voorzitter van de landelijke organisatie moet aan de slag. Het is lastig om landelijke afspraken te maken, terwijl de mensen in de regio veel betere contacten hebben. Er worden ook afspraken met supermarkten gemaakt. Maar daar is het niet altijd beter door geworden. In het verleden konden we hier naar de Jumbo om spullen te halen. Nu moeten de supermarkt de spullen afleveren in Beilen en daar moeten wij het weghalen. Maar deze bus mag bijvoorbeeld het terrein van de Jumbo in Beilen niet op.”
Met de nieuwe koelwagen kan de Voedselbank beter reageren op het aanbod van koelverse producten en kunnen zij deze producten op een verantwoorde wijze vervoeren. De mensen die voedselpakketten afnemen kunnen zij dan voorzien van verse groentes en dergelijke. De aanschaf van deze nieuwe truck met koelaanhanger is mogelijk gemaakt door donaties van kerken in Zuidlaren, het Gebiedsfonds Oostermoer en de gemeenten Aa en Hunze en Tynaarlo, de Lionsclub, Dorpscoöperatie De Brug, Coop, Jumbo, Aldi, Plus, Albert Heijn, Zonnenpanelen Noord, Truckwash Gieten en Gorilla Designs.









