Wethouder Ivo Berghuis kan ondanks de druk van een volle publieke tribune en de oppositie door met zijn plannen voor het cultuurpodium in Gieten.
Wethouder Ivo Berghuis kan ondanks de druk van een volle publieke tribune en de oppositie door met zijn plannen voor het cultuurpodium in Gieten. (Foto: Henry Koops)

Raad stemt in met Nassaucollege als locatie voor Cultuurpodium Gieten

Algemeen

GIETEN – De kogel is door de kerk, het nieuwe onderwijs- en cultuuraccommodatie komt bij het Dr. Nassaucollege in Gieten. Daar heeft de gemeenteraad donderdag mee ingestemd.

De stemming ging niet zonder slag of stoot. Omwonenden probeerden in uiterste poging om de gemeenteraad nog op andere gedachten te brengen. Maar ook nieuwe informatie leidde ertoe dat de fractie van D66 bij aanvang van de raadsvergadering voorstelde om het voorstel niet besluitvormend maar opiniërend te behandelen. De fractie kreeg steun van GroenLinks en het CDA. Gemeentebelangen, VVD en PvdA vond uitstel niet nodig en wilden er tijdens de raadsvergadering een klap opgeven. 

Gerda Meerhoff hield namens 64 omwonenden de raadsfracties nog eens voor dat er aantoonbaar te veel niet gemotiveerd, onduidelijk en niet uitgewerkt is om een besluit te nemen. ,,We zijn boos omdat we bewust buitengesloten zijn nadat de gemeente een slechte ervaring had met omwonenden toen De Wendeling in beeld kwam. We worden gezien als hindermacht en niet als kenniskracht.”  De omwonenden blijven bang voor overlast, verkeersoverlast en geluidsoverlast. ,,Het RUD-rapport, dat vorige week werd toegestuurd, geeft geen gunstig advies voor het Nassaucollege en voor extra geluidsisolatie zal 500.000 euro uitgetrokken moeten worden. De verkeersoplossingen zijn losse pols oplossingen. En de school maakt de toezeggingen nooit waar. En de uitbreiding van de parkeerplaats valt buiten het bestemmingsplan”, aldus Meerhoff die de raad verzocht de kans van heroverweging te benutten. 

Daar waren de fracties van CDA, D66 en GroenLinks ook wel voor te porren. Een belangrijke reden voor heroverweging voor het CDA is dat het cultuurpodium overdag niet gebruik kan worden door verenigingen. GroenLinks en D66 vonden het kritische RUD-rapport over de nieuwe locatie en de mogelijke extra kosten voor geluidsisolatie een goede reden om de opties nog eens tegen het licht te houden. Mede omdat de keuze in het afwegingskader een nek-aan-nekrace was geweest met De Goorns. Het verschil tussen beide locaties was slechts twee punten. Beide fracties zetten vraagtekens bij de puntenwaardering. Zo kregen beide locaties 4 punten voor parkeren, terwijl de parkeerproblematiek bij het Nassaucollege groter is. Het verschil met betrekking tot de afstand van de woningen was slechts een punt. De Goorns ligt op 120 meter afstand van de woningen. En de dichtstbijzijnde woning bij het Nassaucollege staat op 18 meter. Het verschil werd gemaakt door de noodzaak tot oprichting van een beheersstichting. Daarbij had de locatie van het Nassaucollege een voordeel van 4 punten.

Wethouder Ivo Berghuis benadrukte dat het belangrijke reden is voor de keus van het Nassaucollege. ,,Er zijn meer financiële zekerheden bij het Nassaucollege omdat de school het beheer en de exploitatie op zich neemt, meer dan bij een constructie met vrijwilligers. Daarnaast speelt het dubbele gebruik en de combinatie van cultuur en onderwijs onder een dak een grote rol bij de keuze. Bijkomstig voordeel is dat de school een eigentijds gebouw krijgt. Volgens Lukas Koops van Groen Links was dat niet de opdracht. ,,De opdracht was het realiseren van een cultuurpodium in Gieten.” Ook D66 zag de gestelde kaders onvoldoende terug. Beide fracties kwamen met een amendement om nog geen locatie vast te stellen en geen budget van 3.2 miljoen beschikbaar te stellen. De fractie wilden graag een akoestisch onderzoek naar zowel de Goorns en het Nassaucollege om beide opties te kunnen vergelijken. ,,We zitten in de raad om goed navolgbare besluiten te nemen. Niet om plannen te beoordelen, het moet voor de inwoners te begrijpen zijn, dat moeten we uitleggen en dat gebeurt in onze ogen onvoldoende”, aldus Marite de Groot van D66. 

Volgens PvdA’er Henk Santes heeft zijn fractie de oren overal goed te luisteren gelegd en is er voldoende informatie om een besluit te nemen. ,,Gebruikers, klankbordgroep, Dr. Nassaucollege en Dorpsbelangen staan er positief in. En we vinden de kruisbestuiving cultuur en onderwijs ook een mooi gevolg. Wel moeten er een klankbordgroep komen waar ook de omwonenden zitting in hebben. Er moeten tussen de school en buurt keiharde afspraken gemaakt worden over het voorkomen van overlast.” Voor VVD en Gemeentebelangen blijft het Nassaucollege de beste locatie voor het cultuurpodium. ,,Gieten wacht al veel te lang”, aldus Rabbe Vedder van Gemeentebelangen. 

Wethouder kan aan de slag met het maken van een plan. De verwachting is dat het cultuurpodium in 2026 wordt geopend.

Zie ook; https://www.schakel.info/nieuws/algemeen/79440/cultuurpodium-gieten-ondanks-zorgen-naar-locatie-nassaucollege..