Afbeelding
(Eigen foto)

‘Het is lastig kiezen in het web van verschillende schaderegelingen’

Algemeen

ANNERVEENSCHEKANAAL – De bezoekers van de bijeenkomst in Mfc De Badde in Annerveenschekanaal die belegd was door het Groninger Gasberaad leverde wel veel informatie op, maar of het nu veel duidelijkheid verschafte is een ander verhaal. De bezoekers bleven met vragen zitten. Maar het Instituut Mijnbouwschade Groningen doet er van alles aan om de vragen te beantwoorden.

Het Groninger Gasberaad belegt meer van deze bijeenkomsten. ,,We komen op diverse locaties in het gebied van het Groninger gasveld en vinden dat we ook aan de grens van het gebied ons gezicht moeten laten zien”, zegt voorzitter Jan Wigboldus. ,,Voor dit gebied blijft het lastig, omdat men beroep moet doen op het Instituut Mijnbouwschade Groningen, maar valt men niet onder de invloedsfeer van het Groninger gasveld dan moet men hun heil zoeken bij de Commissie Mijnbouwschade. Naast schade heb je ook nog te maken met waardedaling. En het postcodegebied van Annerveenschekanaal wordt ook nog eens buitengesloten. Het maakt het allemaal ingewikkeld.”

Siebe Keulen, directeur van IMG, probeerde duidelijk te maken welke herstelmogelijkheden binnen de regelingen schade aan gebouwen en objecten er waren. Zo kan men woning of gebouw laten herstellen tot een maximumbedrag van 60.000 euro. Hierbij wordt geen verder onderzoek naar de oorzaak van de schade gedaan. Schade kan ook hersteld worden met maatwerk naar onderzoek van de schade. En men kan kiezen voor een eenmalige vergoeding van 10.000 euro. Oudere schades worden in het verhaal niet meegenomen. ,,Mensen die nu een aanvraag doen zijn beter af dan mensen die in het begin een aanvraag hebben gedaan. Het is moeilijk uit te leggen, maar het is wel zo.”

Volgens Keulen is het allemaal erg ingewikkeld gemaakt. ,,Het gaat om keuzes maken en het is lastig om te bepalen welke keuze er moet worden gemaakt. De regels zijn regelmatig aangepast. We zijn al aan de zevende periode van regelgeving toe. En dan vallen er ook mensen buiten de boot. Dat is nu eenmaal zo, maar we proberen zoveel mogelijk mensen in aanmerking te laten komen voor een vergoeding. Daarom gaan we zelfs met een camper op pad om mensen te benaderen. Daarnaast hebben we 21 steunpunten in het gebied waar mensen terechtkunnen met hun vragen, waaronder hier in De Badde in Annerveenschekanaal.”

Wigboldus bevestigt dat er in de loop der jaren veel verbeterd is. ,,Het is een wereld van verschil ten opzichte van het beging. Er zijn door IMG stappen gemaakt in de toegankelijkheid. Men is actief bezig om te zorgen voor meer gelijkheid in de afhandeling van de schade.”

Ook burgemeester Anno Wietze Hiemstra zegt dat men beter af is bij de IMG dan bij de Commissie Mijnbouwschade. ,,Ondanks dat er onlangs in Ekehaar voor het eerst schade is vergoed door de Commissie Mijnbouwschade was men in De Broekstreek niet tevreden. Ik raad mensen aan om met hun vragen eerst bij de IMG aan te kloppen.”