Plaatsnaamborden worden in Aa en Hunze misschien ook tweetalig.
Plaatsnaamborden worden in Aa en Hunze misschien ook tweetalig. (Foto: Henry Koops)

Plaatsnaamborden wellicht ook tweetalig in Aa en Hunze (update)

Algemeen

AA EN HUNZE – Baal, Grol, Ieghaor, Geetn, Raol en ’t Nieveen, het zou kunnen dat in de toekomst de Drentse benaming van de plaatsnamen op de plaatsnaamborden in Aa en Hunze geplaatst gaan worden. Het college gaat onderzoek doen naar de belangstelling onder de inwoners en wat de kosten zullen zijn van de aanpassingen.

De fracties van VVD, GroenLinks en CDA kwamen met het voorstel. Aanleiding was dat autofabrikanten vanaf 7 juli 2024 alle nieuwe auto’s moeten voorzien van Intelligente Snelheidsondersteuning. Door deze Europese wetgeving zal waarschijnlijk op termijn de bestaande plaatsnaamborden moeten worden vervangen. Een mooie aanleiding volgens de fracties om op de borden de plaatsnamen in zowel het Nederlands als het Drents te plaatsen.

,, Veul inwoners van Aa en Hunze gebruken de naomen van dörpen en plaotsen aaid in het Drèents. Zowel jong as old”, zegt VVD-raadslid Jakko Fluks. ,,Tweetaolige naomborden toont respect veur zowel de landstaol as veur oons enige, limtige culturele arfgoed, oonze Drèentse taol. Wij geeft hiermet bliek van waardering veur zowel de lokaole taol as cultuur. Oet underzeuk van het Huus van de Taol blek dat borden, schreven in het Nederlaands en het Drèents, een gemeente toeristisch antrekkelk mak. Het gef vekaansiegangers het gevuul dat ze écht op vekaansie bint. In ’t verleden bint der al speulse acties undernummen in oonze gemeente deur undermeer het actiecomité ‘Drents op Stee’ ter premotie van tweetaolige plaotsnaomborden. Een koppel kundige vrijwilligers van het Huus van de Taol bint in oonze gemeente reur met het maoken van een liest van Drentse plaotsnaomen, vanzölsprekend in de juuste Drèentse spelling. Verscheidende gemeenten in oonze previncie hebt al beleid ontwikkeld of bint hiermet reur um het plaotsen van tweetaolige plaotsnaomborden meugelk te maoken.”

Wethouder Ivo Berghuis zag wel wat in de motivatie van de fracties en stelde zelfs voor om de groet Moi er aan toe te voegen. ,,Met deze groet kun je mensen zowel bij het binnenkomen van het dorp begroeten als bij het verlaten van het dorp. De fracties van D66, PvdA en Gemeentebelangen stemden ook in met het voorstel waardoor de wethouder kan starten met het onderzoek. Hij kreeg al hulp van de Jongerenraad van Aa en Hunze die een onderzoekje hielden op Instagram: 63 procent van de jongeren was voor.

 Plaatsnamen dorpen en buurtschappen Aa en Hunze:

NederlandsDrents

Achter ‘t Hout

Achter ‘t Holt

Amen

Aomen

Anderen

Aandern

Annen

Annen

Annerveen

Annerveen

Annerveenschekanaal

Annerveenschekenaol

Anloo

Aanloo

Balloo

Baal

Balloerveld

Ballerveld

Bareveld

Baoreveld

De Hilte

De Hilte

Deurze

Deurze

Eerste Dwarsdiep

Eerst Dwaarsdaip

Eext

Eext

Eexterveen

Eexterveen

Eexterveenschekanaal

Eexterveenschekenaol

Ekehaar

Ieghaor

Eldersloo

Eldersloo

Eleveld

Eleveld

Gasteren

Gaastern

Gasselte

Gasselt

Gasselterboerveen

Gasselterboerveen

Gasselternijveen

Nieveen

Gasselternijveenschemond

Nieveenschemond

Geelbroek

Geelbroek

Gieten

Geeiten

Gieterveen

Gaiterveen

Grolloo

Grol

Kostvlies

Kostvlies

Nieuw Annerveen

Nei Annerveen

Nieuwediep

Naidaip

Nijlande

Nijlaande

Nooigedacht

Nooitgedacht

Oud Annerveen

Old Annerveen

Papenvoort

Papenvoort

Rolde

Raol

Schipborg

Schipbörg

Schoonloo

Scheloo

Spijkerboor

Spiekerboor

Torenveen

Torenveen

Veenhof

Veenhof

Vredenheim

Vredenheim

Eexterzandvoort

Eexterzandvoort

Marwijksoord

Marwieksoord

Bonnen

Bonnen

Bonnerveen

Bonnerveen

Bosje

Bosje (Bossie?)

Bovenstreek

Bovenstreek

Gasselterboerveenschemond

Gasselterboerveenschemond

Schreierswijk

Schreierswiek

Streek

Streek

Tweede Dwarsdiep

Twaide Dwaarsdaip