
Ons Dorpshuis groeide in 100 jaar uit tot een bruisend centrum
AlgemeenANNEN - Wat begon in 1925 als een initiatief van betrokken dorpsbewoners om kennis en welzijn te bevorderen, groeide uit tot een bruisend centrum van gemeenschap en educatie. Ons Dorpshuis in Annen bestaat 29 oktober 100 jaar.
Het dorpshuis in Annen is het tweede dorpshuis van Drenthe. Alleen in Eelde stond in de jaren 20 van de vorige eeuw een dorpshuis. Aan de lagere school in Annen werkte onderwijzeres mevrouw Klasen en door haar doorzettingsvermogen en aan haar overredingskracht is het te danken dat hier een dorpshuis werd gebouwd.
Enkele personen kwamen in 1925 samen om binnen de gemeente Anloo een vereniging op te richten die zich bezig zou gaan houden met het organiseren van cursussen en ander maatschappelijk werk. De oprichting van de vereniging Ons Dorpshuis vond op 29 oktober plaats in café Ensing (later Luth, Schuiling en Disco ‘76). Het bestuur bestond uit voorzitter burgemeester Engelenburg, huisarts Jager, hoofdonderwijzer de Vries, onderwijzeres mevrouw Klasen en mevrouw Mulder-Noordhoek, de echtgenote van de gemeentesecretaris van de gemeente Anloo.
De gemeente betaalde ieder jaar 30 procent van het subsidiebedrag aan de vereniging, maar voor het gebruik van het schoollokaal moest bijvoorbeeld in 1928 aan huur 75 gulden schoonmaakkosten en 40 gulden aan verlichting en 40 gulden aan verwarming aan de gemeente worden afgedragen. Mevrouw Klasen vond dat er een eigen gebouw gesticht moest worden. Niet iedereen was het met haar eens en voorlopig kwam er geen ruimte. In 1934 kwam mevrouw Willinge Prins-Visser uit Schipborg in het bestuur en ook zij was van oordeel dat er zo spoedig mogelijk een gebouw moest komen. De stichting van een gebouw, waar les gegeven gaat worden in koken, huishoudelijk werk, huishoudelijke vakken, naaldvakken, lager onderwijs van land- en tuinbouw in een passende omgeving zal in een grote behoefte voorzien. Alle groepen van de bevolking zullen aan dit onderwijs kunnen deelnemen en het zal de saamhorigheid bevorderen.
Dankzij pioniers als onderwijzeres mevrouw Klasen en later mevrouw Willinge Prins, ontstond het dorpshuis. Op 24 september 1938 werd het gebouw geopend door de Commissaris der Koningin van Drenthe. Mevrouw Klasen heeft de opening nog mee mogen maken, maar overleed kort daarna op 15 januari 1939 te Assen. Het dorpshuis had als doel: Het geven van cursussen ter vermeerdering van kennis op allerlei gebied, alzo ook tot vermeerdering van het geluk en de stoffelijke welvaart van de deelnemers.
Tijdens de oorlogsjaren kende het dorpshuis moeilijke tijden, maar na de bevrijding bloeide het opnieuw op. Reeds eind 1946 ging er al een verzoek naar het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen om een Landbouwhuishoudschool te mogen bouwen. Dit verzoek werd ondersteund door het Drents Landbouw Genootschap (D.L.G.) en de gemeenteraad. Zuidlaren meende er meer recht op te hebben, maar burgemeester Willinge Prins en zijn echtgenote wisten de leidinggevenden in Den Haag ervan te overtuigen dat de school het beste in Annen paste, dankzij al de landbouwhuishoudcursussen, die hier al jaren werden gegeven. Voor tijdelijke huisvesting van de leerlingen tijdens de bouw werd onder meer het dorpshuis gebruikt. Er volgde een kleine verbouwing waarbij het ‘kolenhok’ werd veranderd in de directricekamer. Het werd een thuis voor verenigingen, huishoud- en tuinbouwlessen en zelfs koningin Wilhelmina bracht er een bezoek in 1947.
Met het D.L.G. ging de vereniging een overeenkomst aan gedurende 30 jaar. Uitdrukkelijk werd daarbij vastgelegd dat na de schooluren het dorpshuis de vrije beschikking kreeg over het oude gedeelte van het gebouw, mits na gebruik schoon opgeleverd. Op 29 april 1949 werd door de gemeente een bouwvergunning verleend voor het vergroten van het dorpshuis tot huishoudschool en kon er worden gebouwd. Tijdens de verbouwing werden de leerlingen ondergebracht in de Kapel, de zaal van Schuiling en de Brandweerschuur. De opening van de Lagere Huishoudschool vond plaats op 9 maart 1950 met een ontvangst bij café Schuiling.
Burgemeester Willinge Prins kwam in 1950 om bij een noodlottig ongeval en werd opgevolgd door burgemeester Lambers. Hij verving later ook mevrouw Willinge Prins als voorzitter van Ons Dorpshuis.
Door het overweldigende aantal aanmeldingen van leerlingen, is de school direct al te klein en is er voor de kleuterschool en ‘dorpshuiswerk’ eigenlijk geen ruimte meer. In 1953 wordt met de uitbreiding en verbouwing aan de achterkant van de school begonnen. Bij de heropening in 1954 van de Lagere Landbouwhuishoudschool gaat voorzitter Lambers verder terug in de geschiedenis en hij bedankt het Dorpshuis, dat als moeder langzamerhand door de dochter de deur wordt uitgewerkt. Volgens de voorzitter zullen moeder en dochter nog drie jaar bij elkaar over de vloer verkeren, maar daarna heeft de gemeente een nieuw onderdak aan Ons Dorpshuis te bieden en staat de dochter op eigen benen. In 1953 volgde een verbouwing, en in 1956 verrees een nieuwe lagere school met ruimte voor het dorpshuis, kleuterklassen, een gymzaal en zelfs een badhuis.
Het uitlenen van boeken geschiedde nog steeds vanuit Ons Dorpshuis, maar vanaf 1971 krijgt Annen een eigen bibliotheekgebouw aan de Kruisakkers. Om meer ruimte te krijgen in de lagere school wordt in 1977-1978 vóór het voetbalveld een nieuwe sporthal (Burgemeester Lambershal) gebouwd en hieraan vast wordt ook het nieuwe Dorpshuis gebouwd.
Tot op de dag van vandaag is Ons Dorpshuis een bruisend centrum in het dorp. Het levendig hart van Annen, waar traditie en toekomst samenkomen. Vele verenigingen en stichtingen maken gebruik van de zalen, het bestuur van het Dorpshuis organiseert iedere maand een culturele activiteit en de pachters van de Sportsbar zorgen voor een gezellige horecagelegenheid waar het goed toeven is voor jong en oud.







